← Atgriezies
06/07/2021

Kolagēna TRŪKUMS – kas to izraisa?

Visi
Kolagēna TRŪKUMS – kas to izraisa?

Dažādas, no pirmā acu uzmetiena pilnīgi atšķirīgas, ķermeņa šūnas ir savienotas ar vienu kopīgu saistaudu nosaukumu (JA).

Asinis, cerebrospinālais šķidrums, cīpslas, locītavas kapsula, sinoviālais šķidrums, skrimšļi, konjunktīva, glia, starpskriemeļu disks, āda, dažas muskuļu audu daļas, tās visas ir JA. Kas ļauj apvienot dažādas struktūras vienā koncepcijā? Pirmkārt, tā ir viņu izcelsme. Embrija vidējais dīgļu slānis, mezoderma, kas atrodas starp ektodermu un endodermu, attīstās par mezenhīmu, kas ir visu savienojošo šūnu priekštecis. Saistaudi veido nesošo karkasu – stromu un ārējos apvalkus – dermu, kopā veidojot 85% no ķermeņa masas. JA (lat. textus connectivus) nav balsta funkcijas - skeleta, veic barojošu - trofisko funkciju, piegādājot skābekli un bioloģiskās vielas visiem orgāniem asinsritē, aizsargājošo vielmaiņu regulējošo funkciju, veic termoregulāciju, fagocitozi. Visbeidzot, visām šīm šķietami atšķirīgajām šūnām ir plastiska atjaunojoša funkcija. Tādējādi tieši JA nosaka citu audu (nervu, epitēlija, muskuļu) darbību. Saistaudu patoloģija izraisa 90% cilvēku slimību. Galvenie JA elementi ir fibroblasti, fibrocīti, miofibroblasti, makrofāgi, tuklās šūnas, adipocīti, melanocīti, adventīcijas šūnas utt. Vissvarīgākā JA šūna ir fibroblasts. Tieši šeit tiek ražots kolagēns, glikoproteīni, elastīns un glikozaminoglikāni.

Kuras ķermeņa saistaudu struktūras visvairāk cieš no kolagēna trūkuma? Jāuzsver, ka no 25 gadu vecuma mēs zaudējam 1-2% kolagēna; 35 gadus vecam cilvēkam jau trūkst 15% kolagēna, bet 45 gadus vecam - 30%. Visjutīgākais pret kolagēna deficītu ir periosts, cīpslas, saites, stiklveida ķermenis, lēca, starpskriemeļu diski, āda. Tātad, kas ir kolagēns?

Kolagēns ir proteīna forma, kas veido kolagēna šķiedras. Tā kā tā ir dažādu ķermeņa struktūru sastāvdaļa, ir dažādi kolagēna veidi, no kuriem svarīgākie ir:

I tips: āda, cīpslas, asinsvadi, orgāni, kauli (galvenā kaula organiskās daļas sastāvdaļa)

II tips: skrimslis (skrimšļa galvenā sastāvdaļa, starpskriemeļu diski, radzene)

III tips: retikulāri saistaudi (retikulāro audu šķiedru galvenā sastāvdaļa), kas atrodami kopā ar I tipa kolagēnu.

IV tips: veido gļotādas audu pamatu.

V tips: šūnu virsmas, mati, placenta.

Tādējādi 90% slimību ir tieši vai netieši saistītas ar dažāda veida kolagēna deficītu. Dabiski, ka rodas vēlme kompensēt deficītu, ko izraisa ar vecumu saistītas izmaiņas organismā. Ādas novecošanos, redzes pavājināšanos, locītavu stīvumu, muguras nogurumu nevar uzskatīt par nopietnu patoloģiju, taču tas pasliktina organisma fizisko un psiholoģisko stāvokli.

Kolagēns ir atrodams dzīvniekos un zivīs, bet, lai iegūtu kādu ievērojamu kolagēna daudzumu, mums vajadzētu ēst desmitiem kilogramu šo pārtikas produktu. Kolagēna preparātus var lietot profilakses nolūkos. Tomēr šeit ir būtiskas problēmas. Dzīvnieku kolagēns ar lielu molekulmasu gandrīz nesasniedz struktūras, kas ir mūsu mērķis. Starpskriemeļu diski, citas balsta aparāta struktūras, kuras netiek barotas ar asinīm, uztur vitalitāti, uzņemot barības vielas no apkārtējiem audiem. Tādā veidā augsta absorbējamā kolagēna koncentrācija audos nodrošina šo struktūru labu stāvokli un pozitīvi ietekmē jau tā slimos orgānus. Tas ietekmē dažas acu slimības, ādas sažūšanu, starpskriemeļu disku deģenerāciju, locītavu iekaisumu.

Kādam jābūt pirmās izvēles kolagēnam?

Pirmkārt, tas ir jūras kolagēns, jo daudzi zinātniskie pētījumi ir parādījuši, ka jūras kolagēns nodrošina augstu absorbcijas līmeni. Otrs nosacījums – dabīgais preparāts satur pēc iespējas vairāk kolagēna veidu. Uzsūkšanos nodrošina arī kolagēna zemā molekulmasa (≤3000 Da). Uztura kolagēnam ir liela molekulmasa, tāpēc tas ir mazvērtīgs. Vēl viens nosacījums ir kolagēna tripeptīda struktūra, kas "pieņem darbā" pašu ķermeni, lai efektīvāk ražotu savu kolagēnu. Produkta efektivitāti ietekmē arī sastāvdaļu saderība un to sinerģija – kad, darbojoties kopā, materiāli it kā "iegūst" papildu svaru un vērtību. Protams, ārkārtīgi svarīgi ir arī klīniskie pētījumi un pētījumi, kas apstiprina produktu drošību un efektivitāti.

Raksta autors: neirologs Dr. Jokubas Fisas

Kopīgot: