← Atgriezies
06/07/2021

MIKROBIOMA nozīme

Visi
MIKROBIOMA nozīme

Kādēļ tik daudzi cilvēki nejūtas veseli, kādēļ hroniskas slimības uzbrūk pat gados jaunajiem, kādēļ augošos bērnus sauc par "veselo slimo" paaudzi – tie ir jautājumi, uz kuriem gribam gūt atbildes.

Par "labajām" baktērijām zinām visi. Internets, aptiekas un mūsu prāti ir pārpludināti ar to, ka šīs baktērijas ir jādzer. Nav īsti skaidrs, kāpēc un kam, bet ja jau par to tik daudz runā un reklamē, kāpēc gan ne? Mēs visi vēlamies rast atbildi uz jautājumu, kāpēc tik daudzi cilvēki nejūtas veseli, kāpēc hroniskas slimības uzbrūk pat gados jaunajiem, kāpēc augošos bērnus sauc par "veselo slimo" paaudzi. Diemžēl nav viena faktora, kas izraisa dažādu traucējumu parādīšanos. Mēs dzīvojam vidē, kas mūs gan aizsargā, gan iznīcina. Cilvēce ir tik ļoti izmainījusi pasauli, ka tagad mums jātiek galā ar sekām. Attīstoties zinātniskajiem pētījumiem, arvien vairāk tiek atzīts, ka mikrobu pasaule var mums palīdzēt un tai ir jāpalīdz. Tāpēc, parādoties vieniem vai citiem simptomiem, tik bieži nākas dzirdēt ieteikumus lietot "labās" baktērijas, ko sauc arī par probiotikām.

Ar ko sākās visa šī “kņada” ap labajām baktērijām? Sākšu no sākuma. Ideja, ka cilvēki ir mājvieta milzīgam ar neapbruņotu aci neredzamu mikrobu lokam, radās ar pirmo mikroskopu, ko izgudroja 1632. gadā dzimušais Antonis van Lēvenhuks. Laika gaitā Pastera, Koha un citu zinātnieku darbs atklāja, ka tieši šie mikrobi izraisa slimības un ka tie ir jāiznīcina. Toreiz vārdi "baktērija" vai "mikrobs" tika saistīti ar slimībām, nāvi un, protams, mēri un tā izraisītajām epidēmijām. Lai gan dzīves apstākļi pašreizējā pasaulē ir daudz labāki nekā bija mūsu senčiem, mēs joprojām nepārtraucam cīnīties ar baktērijām - šķiet, ja nedezinficēsim un neiznīcināsim visas apkārt esošās baktērijas, mēs un mūsu bērni kļūsim vēl slimāki. Daudziem cilvēkiem bailes no baktērijām ir kļuvušas spēcīgākas nekā antibiotiku nevēlamās reakcijas un ilgtermiņa ietekme. Ārkārtīgi plaši izplatītā medikamentu lietošana ir būtiski izjaukusi mikroorganismu līdzsvaru un izraisījusi pret antibiotikām rezistentu baktēriju parādīšanos. Jo mīts, ka baktēriju nebūs - slimību nebūs - joprojām ir dzīvs.

Taču izrādījās, ka no mikroorganismiem nemaz nav tik ļoti jābaidās. To sākām saprast tad, kad sāka pieaugt ar dažādām hroniskām slimībām slimojošo skaits. Lai gan infekcijām joprojām ir liela nozīme, arvien aktuālākas ir jaunas slimības, piemēram, ateroskleroze, sirds, autoimūnas slimības (piemēram, alerģijas, astma, Krona slimība vai 1. tipa diabēts). Un atkal tika pievērsta uzmanība mikroorganismiem. 1989. gadā publicētā higiēnas hipotēze būtiski satricināja mūsu uztveri. Tajā tika teikts, ka pāreja no sliktiem dzīves apstākļiem uz augstu higiēnu (parasti uz pārmērīgi sterilu vidi) ir svarīgākais faktors autoimūno slimību un alerģiju attīstībā. Galu galā mūsu gēni un imūnsistēma nav mainījušies līdz ar izmaiņām mūsu dzīvesveidā. Šī hipotēze ir aktuāla arī mūsdienās. Pārāk sterila vide neļauj imūnsistēmai jaunībā saskarties ar dažādiem patogēniem (slimību izraisītājiem), kā tas bija agrāk ierasts. Un tas noved pie organisma imūnsistēmas šūnu disbalansa. Tāpēc pieaug to cilvēku skaits, kuriem ir izkropļota un pārmērīgi spēcīga imūnreakcija pret mums ierastām vielām vai svešķermeņiem.

Taču ir arī medaļas otra puse. Lai kā mēs censtos novelt visu uz pārmērīgi tīru vidi, neatbildēts paliek jautājums - vai tiešām dzīvojam pārāk tīri? Visticamāk, atbilde būtu nē. Tikai mūsdienu pasaulē tīrības jēdziens ir mainījies. Mēs esam iznīcinājuši un joprojām iznīcinām milzīgu daudzumu mikroorganismu, un mēs esam piepildījuši tukšās vietas ar visa veida ķīmiskiem savienojumiem, kurus mūsu imūnsistēma nevar atšķirt. Mūsu imūnsistēmas pienākums ir aizsargāt organismu no kaitīgiem mikroorganismiem, svešķermeņiem. Taču dažādi ķīmiskie savienojumi mūsu organismā ir jaunums. No dažiem imūnsistēma nobīstas, citi tiek pieņemti kā draugi un šķietami nekaitīgi, citi tiek ielikti "pieliekamajā", t.i. aknās vai taukaudos, lai tos iepazītu, kad būs laiks. Tāpēc mums ir vajadzīga aizsardzība, lai neļautu svešām ķimikālijām mums nodarīt kaitējumu.

Zinātniekiem likumsakarīgi radās jautājums - vai ir vērts bagātināt mikroorganismus mūsu ķermenī? Kāpēc? Jo kopš cilvēces pirmsākumiem mikrobi vienmēr ir bijuši mums apkārt. Izrādās, ka mēs varam pareizi attīstīties tikai tad, ja mūsos mīt daudz mikrobu. Jo viņi ir pirmie, kas sastopas ar ķīmiskajām vielām, kas mums tuvojas caur zarnām, elpceļiem vai ādu un pasargā mūs no tām. Ja agrāk tika uzskatīts, ka mūsu ķermenis ir tikai mikroorganismu mājvieta, tad tagad zinātnieki ir mainījuši savu viedokli. To aizstāja šķietami vienkārši visiem zināmi skaitļi. Cilvēka šūnas genomā ir 20-30 tūkstoši proteīnus kodējošu gēnu. Rīsu ģenētisko materiālu atkarībā no rīsu veida uzglabā 30 līdz 50 tūkstoši gēnu. Tas liktos dīvaini, jo cilvēki tiešām ir daudz sarežģītāki par šiem graudiem. Bet, ja pievienojam visu to baktēriju ģenētisko materiālu, kas dzīvo pie mums un mūsos, mūsu ģenētiskā materiāla kopaina kļūst daudz krāsaināka. Mēdz teikt, ka baktēriju ģenētiskā materiāla ir līdz 150 reizēm vairāk nekā cilvēkiem. Tātad, acīmredzot, ir pienācis laiks atzīt, ka mūsu ķermeņi kopā ar mikroorganismiem, kas mīt mūsos, ir vienība. Citiem vārdiem sakot, viss mūsu mikrobioms ir jāuztver kā vēl viens mūsu orgāns, bez kura mēs nevarētu dzīvot, tāpat kā bez sirds, plaušām vai smadzenēm. Un, ja mēs novērtētu, cik liela nozīme ir šiem mikroorganismiem mūsu dzīvē, mēs varētu droši klasificēt šo orgānu kā vienu no vissvarīgākajiem mūsu organismiem. Lai gan pieņemts runāt pārsvarā par mūsu gremošanas traktā mītošajiem mikroorganismiem, tie patiesībā atrodas gan elpceļos, gan uz ādas, pat laktējošām mātēm ir atrodami piena dziedzeros un pašā pienā un sirdī. Jau ir identificētas aptuveni 10 000 cilvēka organismā dzīvojošo mikroorganismu sugu. Tātad katrā mūsu ķermeņa šūnā ir aptuveni astoņi mikrobi.

Sākot pētīt mikrobiomu, mainījās arī attieksme pret baktērijām. Vairs nav labo un slikto baktēriju. Slimības izraisa tikai to izjauktais līdzsvars, ko sauc par disbiozi, kad zarnās samazinās labvēlīgo baktēriju daudzums, bet palielinās relatīvi patogēnās jeb patogēnās baktērijas. Ja ir maz baktēriju, kas izraisa infekcijas slimības, tās nespēs mums nodarīt ļaunumu, un pat otrādi - no savas aktivitātes un izdalītajām vielām dos mums labumu. Tātad sliktu baktēriju patiesībā nemaz īsti nav.

Tātad, ja mēs vairs nevaram pastāvēt bez mikroorganismiem, tad pēdējie mums ir ļoti svarīgi. Kamēr auglis vēl atrodas dzemdē, māte sāk iepazīstināt mazuli ar šiem mikroorganismiem - tā zarnās jau ir atrodami nelieli probiotiku daudzumi. Pēc mazuļa piedzimšanas ļoti svarīga ir pareizā mikroflora vidē, lai tā āda, gremošanas trakts un elpceļi saņemtu piemērotus un aizsargājošus mikroorganismus. Māte kopā ar pienu, pieskaroties un runājot ar bērnu, pārnes viņam savas "labās" baktērijas, tādējādi pasargājot no kaitīgiem mikroorganismiem. Tētis un brāļi un māsas, mājdzīvnieki arī dalās ar saviem mikroorganismiem. Pirmie dzīves gadi ir ārkārtīgi svarīgi pareiza mikrobioma veidošanai. Pareizs uzturs un vide nosaka, ka bērna mikrobioms veidosies tā, kā tas nepieciešams viņa organismam. Mikrobioma sastāvs nav vienāds -  vienam bērnam pieņemamais un noderīgais citam var radīt problēmas. Dzemdības ar ķeizargriezienu, antibiotikas pirmajās dzīves dienās vai mēnešos traucē dabisko mikrobioma veidošanos. Arvien vairāk pierādījumu liecina, ka disbioze pirmajos dzīves mēnešos izraisa atopisku, alerģisku un kuņģa-zarnu trakta slimību attīstību. Kolikas, vēdera uzpūšanās, caureja, gļotas izkārnījumos vai pat asinsvados vairs nevajadzētu "norakstīt" uz zīdaiņa vecuma dabiskajiem procesiem. Galu galā pareiza šo simptomu kontrole un ārstēšana var novērst dažu hronisku slimību attīstību. Cilvēka mikrobioma sastāvs augšanas laikā nedaudz mainās. Ar mātes pienu barota mazuļa zarnu mikrobiomā apmēram 60-90% ir bifidobaktērijas, savukārt gados vecākiem cilvēkiem - tikai 25%. Ar vecumu mainās ne tikai baktēriju daudzums, bet arī to kvalitatīvais sastāvs. Mikrobioma sastāvs lielā mērā ir atkarīgs no mūsu uztura un dzīvesvietas. Tika konstatēts, ka pilsētās ar ļoti nepilnvērtīgu uzturu dzīvojošo cilvēku mikrobioma sastāvs kļuva nabadzīgs un nemainījās. Samazinājušās ne tikai pašas baktērijas, bet arī to sugas un celmi. Ir pierādīts, ka jo daudzveidīgāks ir mikroorganismu sastāvs, jo mazāks ir dažādu simptomu risks. Atkal un atkal ir novērots, ka, mainot ēšanas paradumus vai mainot dzīvesvietu, slimības pazuda vai tika ievērojami atvieglotas. Varbūt tas varētu būt saistīts ar izmaiņām mikrobioma sastāvā.

Tiek lēsts, ka pat 80 procenti imūnsistēmas ir atkarīgi no mikrobioma. Ir noskaidrots, ka tieši zarnās mītošās baktērijas jau no pirmajām dzīves dienām sāk mācīt un trenēt mūsu bērnu imūnsistēmu. Galu galā šie ir pirmie mikroorganismi, ar kuriem saskaras bērna imūnās šūnas. Viņiem ir jāiemāca šūnām atpazīt, kuras baktērijas ir labas un draudzīgas un kuras ir gatavas iznīcināt jaunu dzīvību. Bet mikrobioms ir svarīga ne tikai imunitātei un aizsardzībai. Specifiski baktēriju veidi piedalās gremošanas procesos, tievajās zarnās fermentē nesagremotās un neuzsūktās šķiedras, ogļhidrātus un olbaltumvielas, zarnās radušās gļotas, palīdz absorbēt enerģētiskās vielas, piedalās vitāli svarīgo vitamīnu A, K, B2, B12 sintēzē, veicina kalcija, magnija un dzelzs jonu uzsūkšanos, kontrolē zarnu epitēlija šūnu vairošanos, novērš patogēno baktēriju iekļūšanu organismā utt. Un tiešām, mūsu labsajūtas veidošanā piedalās ne tikai paši mikroorganismi, bet arī to izdalītās vielas, ko sauc par postbiotikām, kas darbojas kā skolotāji, organizētāji un aprūpētāji, ir arī nenovērtējamas. Baktērijas, kurām ir aizsargājoša loma, izdala bakteriocīnus, kas kavē patogēno baktēriju vairošanos. Tāpēc zarnu infekcijas slimību gadījumā vai, lai no tām pasargātos, tiek nozīmēti preparāti ar probiotikām. Tā kā šīs baktērijas izdala dažādus enzīmus, kas pabeidz barības vielu sagremošanu, šķeļ toksīnus un piedalās citos vielmaiņas procesos, tad, novērojot gremošanas traucējumus un sāta sajūtu, ir ļoti svarīgi nodrošināt to pareizo daudzumu. Tie ir neaizvietojami kairinātu zarnu un cauruļu zarnu sindromu ārstēšanā. Izdalīto neirotransmiteru daudzums nosaka mūsu garīgās un neiroloģiskās veselības stāvokli, tāpēc mikrobioma traucējumi ir saistīti ar depresiju un uzvedības traucējumiem. Saistība ir atrodama starp bērniem ar autisma spektra traucējumiem un izmaiņām mikrobiomā. Slāpekļa oksīds, ko izdala probiotikas, būtiski ietekmē sirds un asinsvadu darbību. Mikroorganismu izdalītās organiskās skābes (fulvoskābes, humīnskābes) ļoti interesē zinātniekus, jo tās pilda "transportētāja šūnā" lomu. Fulvoskābe ir atbildīga par skābekļa transportēšanu uz šūnām, tā absorbē toksiskas vielas kā sūklis un sārmina ķermeni. Baktēriju gremošanas procesa galaprodukti, tā sauktās īsās ķēdes taukskābes (SCFA), ir ārkārtīgi svarīgi cilvēka enerģijas metabolismam no dažādām perspektīvām. Tās ir etiķskābe, sviestskābe un propionskābe. Zarnu šūnas ātri absorbē TGRR un izmanto tās kā enerģijas avotu. TGRR ļoti ātri tiek nosūtīti uz aknām, kur tie pārvēršas par ārkārtīgi svarīgām vielām, kas iesaistītas enerģijas patēriņa un uzkrāšanas procesos. TGRR palīdz izlemt, kad un kā izmantot ar pārtiku iegūto enerģiju un kad to uzglabāt kā taukus. Tāpēc mikrobioma traucējumi ir tieši saistīti ar aptaukošanos un diabēta attīstību. Arvien vairāk pierādījumu liecina, ka disbioze, ja ne cēlonis, noteikti veicina celiakijas un citu hronisku zarnu slimību attīstību. Tāpēc pēdējos gados postbiotika ir plaši pētīta, un ir cerība, ka pēc katras šīs vielas nozīmes noskaidrošanas mūsu organismam būs iespējams atbildēt uz daudziem saistītiem jautājumiem. Cerams, ka baktērijas mums iemācīs, kā šīs slimības novērst un, kad tās rodas, kā tās izārstēt.

Ļoti bieži nākas dzirdēt runas, ka labās baktērijas bērniem nav efektīvas, tās nenokļūst gremošanas traktā, īpaši resnajā zarnā, kur koncentrējas vislielākais mikroorganismu daudzums. Tad es uzdodu šiem baumu izplatītājiem jautājumu - kā tad visas baktērijas nokļuva zarnās? Acīmredzot viņām bija jāiziet cauri kuņģa un divpadsmitpirkstu zarnas "vārtiem". Starp citu, mikroorganismi dzīvo ne tikai resnajā zarnā, tie ir atrodami visā traktā - gan mutē, gan kuņģī. Šo baktēriju daudzveidība ir ļoti liela - dažām patīk skābās, citām - sārmainas vides, dažas ir aerobas, citas dzīvo tur, kur nav skābekļa. Bet visas baktērijas var nedaudz pielāgoties, tās var pat īsu laiku izdzīvot vidē, kas tām nepatīk. Ja baktērija ir aktīva, tā aizsargājas, izdalot vielas, kas maina barotnes pH. Jā, ne visas baktērijas ir spēcīgas, ne visas nokļūst tur, kur tām ir lemts dzīvot, bet, ja vismaz dažas nokļūs, tas būs liels ieguvums. Svarīgas ir ne tikai pašas baktērijas, bet arī piemērota barotne, kurā šīs baktērijas var apmesties un vairoties. Ja viņām ir pietiekami daudz pārtikas, labās baktērijas apmetīsies un diezgan ātri savairosies. Tātad nākamā problēma, kas jāatrisina, ir tāda, ka mums ir jānodrošina tāda vide gremošanas traktā, lai mūsu baktērijas neaizietu bojā. Iespējams, tieši tāpēc nepareizs uzturs, pārpildīts ar pārtikas konservantiem, krāsvielām vai citām pārtikas piedevām, dārzeņu ar zemu šķiedrvielu un raudzētas pārtikas lietošana, alkohols un neskaitāmi daudz medikamentu, īpaši antibiotiku, ir noveduši pie tā, ka mūsu zarnu trakta mikroflora ir pārāk nabadzīga un vairs nespēj mūs pienācīgi atbalstīt, lai aizsargātu. Tātad, lai baktērijas nenomirtu, nonākot galamērķī, par tām sāka rūpēties jau pirms nonākšanas cilvēka organismā: arvien biežāk preparātiem tiek pievienotas tā sauktās prebiotikas - "pārtikas" probiotikas. Tās ir vielas, kuras cilvēka organisms nespēj sagremot un kuras praktiski neizmainītas nonāk baktēriju dzīvesvietā. Pie prebiotikām pieder šķiedrvielas, fruktooligosaharīdi, galakto-oligosaharīdi, inulīns, pektīns, laktoze un dažas citas vielas. Tās daudz ir dārzeņos, augļos, pākšaugos, sēnēs, veselos graudos un rupjmaizē. Tātad, ja mēs jau lietojam probiotikas (labās baktērijas), ir svarīgi nodrošināt, ka tās ir dzīvas un tām ir ēdiens, lai izdzīvotu, gaidot, lai tās iekļūtu mūsu zarnās.

Vēl nesen mēs darījām visu iespējamo, lai iznīcinātu apkārtējos mikroorganismus. Tagad mēs pieliekam milzīgas pūles, lai pēc iespējas vairāk šo baktēriju dzīvotu mūsu ķermenī. Bet tāpat kā mums nevar būt dubulta sirds, mēs nevaram pārpildīt mikrobiotas kausu, pārsniedzot to, kas ir iespējams. Mēs varam tikai aizstāt nepiemērotu saturu ar atbilstošu saturu. Tas jādara sabalansētam uzturam un veselīgam dzīvesveidam. Tomēr daudziem tā joprojām ir neiespējama lieta, iespējams, nevēlēšanās, motivācijas trūkuma vai zināšanu trūkuma dēļ. Paies laiks, kamēr sapratīsim un sāksim domāt par savu ķermeni kā savu dārgāko mantu. Preparāti ar probiotikām, prebiotikām un postbiotikām dod mums laiku atjaunot to, ko jau esam iznīcinājuši mikrobioma ziņā. Mums vienmēr ir izvēle. Tāpēc es ieteiktu izvēlēties dabisku, atbildīgi ražotu un aizsargājošu mikroorganismu draudzību.

Kuras ir labākās? Tās, kuras lietojat dažas dienas vai nedēļas, un sākat just izmaiņas – izzūd netīkamie simptomi, kas traucējuši.

Raksta autore: bērnu alergoloģe-pulmonoloģe dr. Indrė Plestyts-Butiene

Kopīgot: