← Atgriezies
01/27/2021

Kolagēna funkcijas un uzsūkšanās mehānisms mūsu organismā

Visi
Kolagēna funkcijas un uzsūkšanās mehānisms mūsu organismā

Runā, ka krunciņas sejā vēsta par dzīves pieredzi, viedumu un gudrību. Tomēr vairums no mums, sevišķi sievietes, labprātāk vēlētos, lai šīs laika iezīmes sejā būtu manāmas pēc iespējas mazāk. Gadsimtiem ilgi cilvēce ir sapņojusi par jaunības eliksīru, kaut ko, kas ļautu novērst vai vismaz mazināt novecošanās pazīmes. To izgudrot centušies daudzi, tā dēļ cilvēki ir karojuši, miruši, tikuši ieslodzīti.

Taču 20. gadsimts mums ir nesis ne vienu vien “jaunības eliksīru” Ik pēc pāris gadiem kosmētikas kompānijas savās reklāmās paziņo, ka beidzot ir atklājušas panaceju pret ādas novecošanos. Sākotnēji glicerīnam un lanolīnam vajadzēja kļūt par ilgi gaidīto līdzekli, bet tas tā nenotika. Vēlāk antioksidanti jeb E un C vitamīni, beta karotīns, liposomas - daļiņas, kas transportē aktīvās vielas uz ādas šūnām, hormonālie krēmi, augļskābes, selēns, A vitamīns, koenzīms Q10,... katram no šiem bija paredzēts apstādināt novecošanās procesu, taču nekā… Labākajā gadījumā tas tikai palēninājās. Kāpēc? Jo ar laiku organisms zaudē spēju sintezēt kolagēnu - atbalsta proteīnu, ko ražo fibroblasti, tie veido proteīnu tīklu, kas ādā saista ūdeni. Izrādās, šī ir tā problēma, kas jāatrisina, lai izgudrotu efektīvu pretgrumbu līdzekli.

KAS IR KOLAGĒNS?

Vārds kolagēns cēlies no grieķu valodas: colla - līme, genno - taisīt. “Izgatavota līme” - šī frāze lieliski raksturo kolagēna funkcijas - “salipt”, “savienot” šūnas, no kurām veidojas audi un orgāni.

Tā ir viena no svarīgākajām olbaltumvielām mūsu organismā. Kolagēns ir gan ādā un visā kustību aparātā (kaulos, skrimšļos, cīpslās, saitēs, muskuļos), gan arī zobos un smaganās, radzenē, asinsvados, iekšējos orgānos un audos.

collagen


Kolagēns ir ārkārtīgi stiepes izturīgs: 1 mm diametra kolagēna pavediens var izturēt 10 kg svaru, nesalūstot!

KOLAGĒNA STRUKTŪRA

Kolagēns ir proteīns ar trīskāršu spirāles struktūru, kas sastāv no atkārtotas aminoskābju secības: glicīns-X-Y. Glicīns ir atrodams gandrīz katrā trīskāršā secībā, un pārējās 2 aminoskābes nonāk spirālē nejaušā secībā, t.i. X un Y pozīcijas var būt jebkura no 20 aminoskābēm, kas parasti atrodamas olbaltumvielās. Visbiežāk prolīns, hidroksiprolīns un alanīns nonāk trīskāršā spirālē - kā X un Y. Prolīns un hidroksiprolīns veido apmēram 20% no kolagēna, alanīns veido 10%.

KOLAGĒNA SINTĒZE UN VECUMS

Kolagēns un elastīns ir dermas proteīna strukturālie komponenti, kas nosaka ādas turgoru. Turgors ir audu elastība un tvirtums, kas ir atkarīgs no to fizioloģiskā stāvokļa. Ādai dabiski novecojot, āda kļūst plānāka, brīvāka un mazāk elastīga.

Ar vecumu fibroblasti ražo arvien mazāk kolagēna un elastīna un atbrīvo arvien vairāk enzīma elastāzes, kas noārda šīs olbaltumvielu struktūras. Elastāzes ražošanu aktivizē brīvie radikāļi.

Bērnu un jauniešu organismā kolagēna šķiedras nepārtraukti atjaunojas, bet ar laiku kolagēna sintēze vājinās.

Kolagenas jaunoje ir brandžioje odoje

 KOLAGĒNA ŠĶIEDRAS VECĀ UN JAUNĀ ĀDĀ

Kolagēna elastību samazina brīvie radikāļi, tā sintēzi bremzē arī hormonālās izmaiņas, kas notiek ar vecumu (menopauzes laikā āda daudz ātrāk zaudē elastību) un negatīvie ārējie faktori (smēķēšana, ultravioletie saules stari, piesārņota vide ). Pamazām zūdot kolagēna spējai uzsūkt un aizturēt ūdeni, āda zaudē mitrumu, elastību, nokarājas, atrofējas sviedru un tauku dziedzeri, samazinās locītavu elastība un kustīgums.

No aptuveni 25 gadu vecuma organisms zaudē 1,5% no dabiski pieejamā kolagēna gadā, tātad 35 gadu vecumā mūsu organisms ir zaudējis 15%, bet 45 gadu vecumā jau 30% no sava kolagēna. 

KOLAGĒNA VEIDI

Mūsu organismā var izšķirt vairākus kolagēna veidus: 1., 2. un 3. tipa kolagēnu. Dažos audos kolagēns var būt kā gēls (acs stiklveida ķermenī), citos tas ir savīts šķiedrās (cīpslās).

1. tipa kolagēns atrodas ādā, cīpslās, asinsvados, iekšējos orgānos un kaulos.

2. tipa kolagēns ir viens no svarīgākajiem skrimšļa audu atbalsta proteīniem. Tas veido apmēram 50% no skrimšļa sausā svara un nosaka locītavu skrimšļa izturību un elastību.

3. tipa kolagēns ir raksturīgs acs tīklenei, maziem kapilāriem.

Kolagēna tripeptīdi ir būvmateriālu avots, kas nepieciešams locītavu skrimšļa, zemskrimšļa kaulaudu, citu locītavu audu, locītavas kapsulas, cīpslu un saišu atjaunošanai. Tie ietekmē locītavu skrimšļa un kaulu šūnu vielmaiņu, stiprina kolagēna sintēzi un novērš turpmāku skrimšļa zudumu.

Kolagēna tripeptīdu uzkrāšanās skrimšļos palielina kolagēna ķēžu sintēzi skrimšļa un kaulu šūnās, kas ietekmē locītavu skrimšļa, apakšskrimšļa un kaulaudu atjaunošanos.

KOLAGĒNA PROTEĪNA FUNKCIJAS

 • Aktīvi piedalās audu atjaunošanas (reģenerācijas) procesā
 • Intensīvi mitrina ādu, stimulē ādas šūnu vielmaiņu un atjaunošanos
 • Veicina matu augšanu, stiprina nagus
 • Uzlabo locītavu kustīgumu, palielina kaulu audu blīvumu
 • Uzlabo redzi
 • Atbalsta smaganu veselību, piešķirot tām tvirtumu un elastību
 • Nodrošina asinsvadu sieniņu elastību
 • Mīkstina pēcoperācijas rētu malas, veicina brūču dzīšanu
 • Medicīnā to lieto stomatīta, herpes izraisītu slimību un to seku, abscesu, brūču, nobrāzumu gadījumā.

KOLAGĒNA UZSŪKŠANĀS MEHĀNISMS

Kolagēns ir proteīns ar trīskāršu spirāles struktūru, kas sastāv no atkārtotas aminoskābju secības: glicīns-hidroksiprolīns-prolīns. Gremošanas traktā kolagēna proteīns tiek sadalīts peptīdos un brīvās aminoskābēs. Peptīdi viegli uzsūcas caur peptīdu transportētāju tievās zarnas sieniņās un, nonākuši asinsritē, tiek iznēsāti pa ķermeni - tā tie nonāk ādā (dermā) un citos orgānos.

kolagēna absorbcija

Nokļūstot dermā, kolagēns darbojas divos veidos:

 1. kolagēna peptīdi un brīvās aminoskābes kļūst par celtniecības blokiem kolagēna un elastīna šķiedru ražošanā;
 2. kolagēna TRIpeptīdi stimulē fibroblastus, t.i. saistaudu šūnu proliferācija (palielināšanās), kas ražo starpšūnu pildvielas komponentus - kolagēnu, elastīgās šķiedras, glikoproteīnus, glikozaminoglikānus - un vienlaikus veicina kolagēna un hialuronskābes dabisko sintēzi.

Kolagēnu ādā ražo fibroblasti. Tās ir dermā esošās saistaudu šūnas, kas atbild ne tikai par kolagēna matricas ražošanu, bet arī par elastīna un hialuronskābes sintēzi ādā. Fibroblasti ir jutīgi pret fiziskiem un ķīmiskiem stimuliem, kas var stimulēt to aktivitāti un proliferāciju. Fibroblastu aktivizēšana izraisa sava kolagēna ražošanas palielināšanos.

Izmantotā literatūra: 

 • Improvement in the Moisture Content of the Stratum Corneum Following 4 Weeks of Collagen Hydrolysate Ingrestion. Nippon Shokuhin Kagaku Kogaku Kaishi, 56, 137-145 (2009).
 • Synergistic effect of collagen peptide and elastin peptide derived from salmon on promoting hyaluronic acid production and cell growth of normal human dermal fibroblast cells (SF-TY). Nippon Suisan Gakkaishi, 75, 86-88 (2009).
 • Oral supplementation of specific collagen peptides has beneficial effects on human skin physiology: a double-blind, placebo-controlled study. Skin Pharmacol Physiol (2013).
 • An Overview of the Beneficial Effects of Hydrolysed Collagen as a Nutraceutical on Skin Properties: Scientific Background and Clinical Studies. The Open Nutraceuticals Journal, (2015).
 • Final Test Report. Validation of skin-care effect on taking collagen drink. Face Survey Corporation, Osaka, Japan. Study No. 3120504, (2012).

Kopīgot: