← Atgriezies
02/14/2024

Uztura bagātinātāji svara zaudēšanai

Visi
Uztura bagātinātāji svara zaudēšanai

Svara zaudēšana ir sarežģīts process, kurā iesaistītas daudzas ķermeņa sistēmas. Tradicionālā pieeja svara zaudēšanai ir vērsta tikai uz kaloriju uzņemšanu, fizisko aktivitāti un noteiktu uztura bagātinātāju lietošanu. Tomēr viens no svarīgākajiem, bet bieži vien nepietiekami novērtētajiem aspektiem ir zarnu mikroflora un tās loma ķermeņa svara regulēšanā. Zinātniskā sabiedrība arvien vairāk atzīst, ka zarnu mikroflora var būtiski ietekmēt mūsu vielmaiņu, apetīti, enerģijas patēriņu un pat iekaisumus, kas visi ir saistīti ar svara regulēšanu. Mūsu zarnās mīt triljoniem mikroorganismu, kuru sastāvs un darbība tieši ietekmē mūsu svaru un vispārējo veselību. Tātad - kādi uztura bagātinātāji svara zaudēšanai varētu būt vispiemērotākie?

Saistība starp zarnu mikrofloru un svara zudumu

Zarnu mikroflora, kas pazīstama arī kā zarnu mikrobioms, ir sarežģīta mikroorganismu kopiena, tostarp baktērijas, vīrusi, sēnītes un citi mikrobi. Tie ir aptuveni triljons baktēriju. Šīs baktērijas ne tikai palīdz sagremot pārtiku, bet arī ietekmē mūsu imūnsistēmu, hormonu līdzsvaru un pat mūsu garastāvokli. Pētījumi liecina, ka cilvēki ar noteikta veida baktērijām vai atšķirīgu baktēriju daudzveidību zarnās var būt vairāk vai mazāk pakļauti aptaukošanās riskam!

Zarnu mikroflora ietekmē svara regulēšanu vairākos veidos:

Enerģijas ekstrakcija: dažas zarnu baktērijas var palielināt vai samazināt kaloriju ieguvi no patērētās pārtikas, tādējādi ietekmējot ķermeņa svaru. Tas nozīmē, ka pat patērējot tādu pašu pārtikas daudzumu, viens cilvēks var iegūt vairāk enerģijas, bet cits mazāk enerģijas.

Iekaisuma mazināšana: zarnu iekaisums var ietekmēt svara pieaugumu un aptaukošanos. Veselīga mikroflora var palīdzēt samazināt iekaisuma procesus mūsu zarnās.

Hormonu līdzsvars: zarnu baktērijas ietekmē dažus hormonus, kas regulē badu un sāta sajūtu.

Kas kaitē zarnu mikroflorai?

Optimālais zarnu mikrofloras stāvoklis tiek panākts ar lielu mikroorganismu daudzveidību un līdzsvaru starp dažāda veida baktērijām. Šis līdzsvars var tikt traucēts dažādu iemeslu dēļ:

- Nepareizs uzturs. Zarnu mikrofloras sastāvs lielā mērā ir atkarīgs no patērētās pārtikas. Piemēram, japāņiem, kuri patērē daudz jūras aļģu, ir īpaši gremošanas enzīmi, kas iegūti no jūras baktērijām. Tāpat pārmērīgs rafinētu ogļhidrātu, cukura un piesātināto tauku patēriņš, šķiedrvielu, konservantu trūkums pārtikā var negatīvi ietekmēt mikroorganismu līdzsvaru.

- Antibiotikas un citas zāles. Antibiotikas ir viens no galvenajiem faktoriem, kas izjauc zarnu mikrofloru. Tie var samazināt labo baktēriju skaitu un daudzveidību, izraisot disbiozi.

- Stress un zema fiziskā aktivitāte. Abi šie faktori var ietekmēt zarnu mikrofloru.

- Slimības. Infekciozās zarnu infekcijas un citas slimības var arī izjaukt zarnu mikroorganismu līdzsvaru.

- Zīdaiņu periods. Zīdaiņiem, kas dzimuši pēc ķeizargrieziena vai tiem, kuri agrīnā dzīves posmā tika ārstēti ar antibiotikām, var būt problēmas ar zarnu mikrobiotas daudzveidību un līdzsvaru. Svarīga ir arī vide, kurā mazuļi aug, un viņu uzturs. Konstatēts, ka mātes piens, pateicoties tajā esošajām labajām baktērijām un oligosaharīdiem, pozitīvi ietekmē zarnu mikrobiotas attīstību.

Vai svara zaudēšanai ir nepieciešami uztura bagātinātāji?

Nereti, lai koriģētu svaru, uzreiz steidzamies sportot un meklējam informāciju, kuri uztura bagātinātāji tievēšanai ir piemērotākie. Skaidrs, ka, lai efektīvi zaudētu svaru, ir svarīgi ne tikai samazināt kaloriju patēriņu vai palielināt fizisko aktivitāti, bet arī atjaunot veselīgu zarnu mikrofloru. Lai to panāktu, eksperti iesaka veikt dažus pamata soļus:

Ēšanas paradumu maiņa. Šķiedrvielas saturoši pārtikas produkti, piemēram, augļi, dārzeņi, pākšaugi un graudi, ir noderīgi labajām baktērijām un var palīdzēt uzturēt veselīgu zarnu mikrofloru. Turklāt pārtikas produkti, kas satur probiotikas (piemēram, kefīrs, jogurts, citi raudzēti pārtikas produkti), var palīdzēt uzturēt veselīgu baktēriju līdzsvaru.

Pareizo uztura bagātinātāju lietošana. Probiotikas un prebiotikas piedevas var palīdzēt atjaunot zarnu mikrofloru. Probiotikas ir dzīvas baktērijas, kuras, lietojot pareizās devās, var pozitīvi ietekmēt zarnu mikrofloru, savukārt prebiotikas ir šķiedras, ar kurām šīs labvēlīgās baktērijas barojas.

Lai gan zarnu mikrofloras pielāgošana var palīdzēt zaudēt svaru, ir svarīgi uzsvērt, ka nav neviena universāla svara zaudēšanas risinājuma. Katra cilvēka zarnu mikroflora ir unikāla, tāpēc tas, kas der vienam, var nederēt citam. Ir svarīgi saprast, ka svara zudums ir ilgstošs process, kas prasa integrētu pieeju, kas ietver uzturu, fiziskās aktivitātes un vispārējās dzīvesveida izmaiņas. Turklāt pirms uztura paradumu maiņas vai uztura bagātinātāju lietošanas ieteicams konsultēties ar veselības aprūpes speciālistu.

Avoti:

Bäckhed F et al. (2004). "The gut microbiota as an environmental factor that regulates fat storage." Proceedings of the National Academy of Sciences.

Slavin J. (2013). "Fiber and Prebiotics: Mechanisms and Health Benefits." Nutrients.

Hill C et al. (2014). "Expert consensus document: The International Scientific Association for Probiotics and Prebiotics consensus statement on the scope and appropriate use of the term probiotic." Nature Reviews Gastroenterology & Hepatology.

Valdes AM, Walter J, Segal E, Spector TD. (2018). "Role of the gut microbiota in nutrition and health." BMJ.

Turnbaugh PJ, Ley RE, Mahowald MA, Magrini V, Mardis ER, Gordon JI. (2006). "An obesity-associated gut microbiome with increased capacity for energy harvest." Nature.

Kopīgot: